40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

سلام، الهه محمودی هستم از  سایت به پاسخ، برای هر یک از مقاطع تحصیلی در طول دوران تحصیل، سقف سنوات مجازی تعیین شده است که متفاوت از یکدیگر هستند؛ بنابراین این سنوات مجاز تعیین شده هستند که تعیین می‌کنند که موعد سربازی فرد رسیده است، معاف از تحصیل است و یا باید از ایست سربازی استفاده کند.

سقف سنوات تحصیلی مجاز برای مقاطع مختلف تحصیلی

مقطع تحصیلی داوطلبسنوات تحصیلی مجاز برای این مقطع تحصیلی
دانش آموزانتا سن بیست سال تمام
کاردانیدو سال و نیم
کارشناسی ناپیوستهسه سال
کارشناسی ارشد ناپیوستهسه سال
کارشناسی پیوستهپنج سال
کارشناسی ارشد پیوستهشش سال
دکتری تخصصیشش سال
دکتری پزشکی پیوستههشت سال

با این حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا امکان افزایش مدت زمان تحصیل در هر مقطع دانشگاهی وجود ندارد! در جواب باید بگوییم چرا، امکان‌پذیر است اما یک سری شرایط وجود که فقط افراد دارای شرایط فوق می‌توانند معافیت خود را تمدید کنند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی سربازی در هر مقطع تحصیلی

  • برای دانش آموزان همان‌طور که می‌دانید، دانش آموز فقط یک سال بعد از رسیدن به سن مشمولیت سربازی فرصت دارد تا وضعیت خود را نسبت به سربازی به سازمان نظام وظیفه معرفی کند، اگر حتی یک روز از فرصت یک ساله گذشته باشد، دانش آموز غیبت سربازی می‌خورد. بنابراین یکی از شرایط تمدید معافیت تحصیلی، عدم داشتن غیبت دانش آموز است.
  • در مورد دانشجویان نیز اولین شرط برای تمدید معافیت تحصیلی این است که دانشجو بتواند در زمان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود.
  • دومین شرط این است که دانشجو در ترم‌های قبلی از سنوات ارفاقی استفاده نکرده باشد.
  • سومین شرط برای دانشجویان همانند دانش آموزان نیز نداشتن غیبت سربازی است.

مدت زمان سنوات تحصیلی ارفاقی برای هر مقطع تحصیلی

با توجه به جدول فوق که در بخش سقف سنوات تحصیلی مجاز مشاهده می‌کنید، برای هر مقطع تحصیلی میزان سنوات مجاز متفاوتی در نظر گرفته شده است؛ اما در بحث سنوات تحصیلی ارفاقی، فارغ از مقطع تحصیلی، برای تمامی مقاطع تحصیلی معمولأ بازه زمانی یک ساله در نظر گرفته می‌شود و بیش از یک سال نمی‌توان درخواست سنوات تحصیلی ارفاقی داشت.

دوستان و همراهان عزیز، چنانچه سوالاتی پیرامون مقاله فوق داشتید برای ما ارسال کنید، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما کامنت کنید و مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و در صورت رضایت خاطر، ستاره‌های ما را رنگی کنید. برای اطلاع از شرایط معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی، به مقاله زیر مراجعه نمایید:

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا