40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

بهترین واژه در شروع کلام، نام حق باشدت به ذکر سلام ، ابتدا باید بدانید که خلاصه‌ترین منبع مطالعه برای زیست شناسی، همان کتاب درسی است؛ پس عملأ خلاصه نویسی زیست شناسی معنا ندارد؛ چرا که اگر قرار بر نوشتن باشد باید همه کتاب را بنویسیم! اما از آن جایی که درس زیست از ریز نکات بسیار زیادی تشکیل شده است که نه قابلیت حذف شدن دارند و نه می‌توان از درجه اولیت هر یک کم کرد، روش‌هایی را استفاده می‌کنیم تا مرور زیست راحت‌تر شود.

من شیدا کبیرعبادی هستم و بعنوان مشاور تحصیلی از سایت به پاسخ، موارد زیر را برای داشتن یک مرور ایده آل در درس زیست، توصیه می‌کنم:

1.شما نباید به درس زیست شناسی بعنوان تک درس نگاه کنید؛ بلکه، باید زیست را یک درس مرکب و ترکیبی در نظر بگیرید تا هم راه یادگیری و هم راه یادآوری برایتان مشخص شود. بعنوان مثال: در فصل مربوط به مباحث گوارش به جای خلاصه نویسی گوارش ملخ، همه نکات ملخ را به صورت مجزا، یعنی گوارش ملخ، تنفس ملخ، گردش مواد در ملخ، دفع، دستگاه عصبی، چشم، دستگاه ایمنی، دستگاه حرکتی، تولید مثل و ارتباط همه این نکات با سایر گیاهان حشره خوار را خلاصه نویسی کنید.

پس اگر همه این موارد را خلاصه نویسی کنید، بسیاری از موارد ریز را یرای خود دسته بندی کرده‌اید که در هنگام مرور می‌توانید به راحتی این نکات ریز را به یاد آورید و از زمان گذاشتن برای موارد بیهوده نیز خودداری کنید و زمانتان را ذخیره کنید.

یا در بحث هورمون‌ها، اثرات خود تنظیمی نیاز به خلاصه نویسی دارد، به این صورت که مثلأ با بالا رفتن گلوکز چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی میزان گلوکز بالا می‌رود، میزان انسولین افزایش می‌یابد، بواسطه افزایش میزان انسولین قند خون کاهش می‌یابد و … .

2. اما برای یک سری از موارد که شبیه هم هستند و حالت مقایسه‌ای دارند، می‌توانید برای خود جدول مقایسه بکشید؛ بعنوان مثال برای مقایسه تفاوت‌ها و شباهت‌های تک لپه‌ای‌ها و دو لپه‌ای‌ها می‌توانید جدول بکشید و نکات را در جدول مربوطه وارد کنید و به این ترتیب خلاصه‌های خود را سامان‌دهی کنید.

توجه کنید که در درس زیست شناسی خلاصه کردن مفهوم تمامی نکات، نمودارها، تصاویر، جداول و … از اهمیت بسیار زیادی برخودار است و بیشتر از بحث خلاصه نویسی در دفتر، بحث حاشیه نویسی ارجحیت دارد.

نکته: هیچ‌گاه زمانی که اولین بار است مبحثی را در زیست مطالعه می‌کنید، خلاصه نویسی نکنید! خلاصه نویسی یا به بیان بهتر ساده‌تر کردن مباحث زیست شناسی زمانی امکان پذیر است که شما تسلط کافی روی مبحث فوق داشته باشید؛ پس بهترین زمان خلاصه نوشتن بعد از مطالعه سومین یا چهارمین بار یک مبحث است.

دوست من اگر روش صحیح اصولی خلاصه نویسی را نمی‌دانید، به مقاله من با عنوان چگونه خلاصه نویسی اصولی داشته باشیم، مراجعه کنید. همچنین اگر شما نیز نظری یا روش خاصی برای خلاصه کردن مطالب زیست شناسی دارید، با کامنت‌های خود به اشتراک بگذارید و  با دادن امتیاز ما را در بهتر کردن هر چه بیشتر مقالات یاری کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا