40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

آیا آزمون سنجش خوب است؟

سلام دوستان عزیز بی‌نظیر عزیزی هستم از سایت به پاسخ، اولین نکته در استانداردهای یک آزمون آزمایشی طراحی سوالات استاندارد آن آزمون است که باعث می شود یک آزمون آزمایشی بهترین و آزمون آزمایشی دیگر بدترین آزمون لقب بگیرد. اما این تمام ماجرا نیست و معیارهای دیگری برای سنجش کیفیت یک آزمون وجود دارد که این معیارها عبارتند از:

آزمون سنجش از نظر معیار سوالات استاندارد چگونه است؟ آزمون‌های سنجش را برای بررسی باید به دو بخش آزمون‌های جامع و آزمون‌های غیر جامع دسته‌بندی کرد. در آزمون‌های غیر جامع کیفیت سطح سوالات سنجش را می‌توان متوسط ارزیابی کرد. اما در 4 آزمون آزمایشی جامع سنجش که نزدیک به کنکور برگزار می‌شود کیفیت سطح سوالات به خصوص در درس های عمومی بسیار بهتر و نزدیک به استاندارد می‌شود. اما در مجموع می‌توان سطح سوالات را متوسط رو به بالا ارزیابی کرد.

آزمون سنجش از نظر معیار محاسبه تراز و نمره کل چگونه است؟ به نظر می‌رسد تراز و نمره کل در آزمون‌های آزمایشی سنجش کاملا منطبق با آزمون سراسری محاسبه می‌شود.

آزمون سنجش از نظر معیار جامعه آماری چگونه است؟ آزمون‌های سنجش را باید به دو قسمت تقسیم کنیم. در هفت مرحله آزمون غیر جامع این آزمون‌ها اصلا وضعیت مناسبی از نظر جامعه آماری ندارند، ولی در 4 آزمون آزمایشی جامع مخصوصا آخرین آزمون تقریبا کامل‌ترین جامعه آماری را دارد.

آزمون سنجش از نظر معیار برنامه آزمون چگونه است؟ از نظر برنامه مناسب و فاصله زمانی منظم آزمون‌های سنجش اصلا قابل رقابت با سایر آزمون‌های دیگر نیستند. فواصل زیاد بین دو آزمون یکی از نقاط ضعف دیگر آزمون‌های آزمایشی سنجش است.

کارنامه و پاسخ‌نامه تشریحی آزمون سنجش چگونه است؟ کارنامه آزمون‌های سنجش از بقیه کارنامه‌ها با تاخیر بیشتری در اختیار داوطلبان گذاشته می‌شود.

هزینه و قیمت آزمون‌های سنجش چقدر است؟ معمولا آزمون‌های سنجش پایین‌ترین هزینه را در بین آزمون‌های آزمایشی دارند و با توجه به تحلیل‌های قبلی قیمت آن برای شرکت در 4 آزمون آزمایشی آخر مناسب و به صرفه است. اگر در روزهای آخر و نزدیک به کنکور سراسری داوطلب با استرس مواجه نباشد می‌تواند در صورت عدم تداخل برنامه این آزمون با آزمون اصلی خود، در 4 مرحله پایانی آزمون سنجش هم ثبت نام انجام دهد.

در نظر داشته باشید که مهم‌تر از کیفیت آزمون نحوه برخورد کردن داوطلبان با آزمون است. دانش‌آموز حتی با شرکت در بهترین آزمون‌ها هم اگر، تحلیل آزمون را انجام ندهد عملا بخش عمده‌ای از استفاده‌ای که باید از یک آزمون برده باشد را از دست می‌دهد. اگر نحوه تحلیل کردن آزمون را نمی‌دانید مقاله (چگونه آزمون را تحلیل کنیم؟) را بخوانید.

این مطالب نوشته شده صرفا پیشنهاد ما به دانش‌آموزان می‌باشد و انتخاب آزمون آزمایشی به عهده خود شما است.  اگر شما هم در مورد آزمون‌های سنجش شهر خود مطالبی به نظرتان می‌رسد، همچنین پیشنهاد یا انتقادی دارید، خوشحال می‌شویم با ما به اشتراک بگذارید. توصیه می‌کنم مقاله مربوط به قلمچی به ما چه می‌کنه را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

5 1 رای
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا