40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

فصل‌های تست خیز زمین شناسی کدام‌ها است؟

اگر زندگی سخته، تو سر سخت‌تر باش، سلام، اکثر دانش آموزان با این جمله که درس زمین شناسی در کنکور ضریب صفر دارد، دچار سردرگمی شده و یا کلأ در برنامه مطالعاتی خود قرار نمی‌دهند؛ اما باید توجه کنید که زمین شناسی در زیر گروه یک ضریب صفر دارد و در زیر گروه دو و سه ضریب یک دارد اما با این تفاوت که در زیر گروه سه اهمیت آن مانند اهمیت زیست در زیر گروه یک است!

پس عاقلانه‌ترین کار این است که ما تمام فرضیات را در نظر بگیریم؛ ممکن است بپرسید چه فرضیاتی؟ من شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی از سایت به  پاسخ، پیشنهاد می‌کنم ابتدا به موارد و نکاتی توجه کنید؛ این نکات عبارتند از:

  1. اولین نکته این است که همه قرار نیست پزشکی، دندانپزشکی، پیراپزشکی، فیزیوتراپی و … قبول شوند، پس اول هدف تعیین کنید.
  2. نکته دوم برای کسانی است که فکر می‌کنند پزشکی قبول نشوند، پشت کنکور می‌مانند؛ نه عزیز جان شما نمی‌توانید برای یک سال بعد تصمیم بگیرید، ممکن است شرایط باعث شود بالإجبار انتخاب رشته کنید، شاید حوصله دوباره خواندن نداشته باشید، شاید هزاران مشکل پیش آید که نتوانید به پزشکی برسید، پس شانس خودتان برای داروسازی را کمتر نکنید.
  3. فرضیه سوم برای افرادی است که به دنبال رتبه هستند؛ در کنکور 1400 میانگین درصد زمین شناسی 0/8 بوده یعنی زیر یک درصد و از بین 517149 نفر شرکت کننده، 94/73 از داوطلبان، رتبه زیر ده را کسب کرده‌اند، این یعنی شما اگر به 4 سوال درست جواب دهید، جزو 6 نفر برتر درس زمین شناسی خواهید بود و به طور کلی به صورت چشم‌گیری تراز شما بالا خواهد رفت.
  4. اما نکته اصلی اینجاست که درس زمین شناسی روی رتبه کل و تراز کل تأثیر دارد و رشته‌هایی که براساس تراز کل دانشجو می‌پذیرند مثل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و رشته‌های پیراپزشکی دانشگاه‌های بقیه الله و ارتش و دانشگاه فرهنگیان و به طور کلی برای رشته‌هایی که علاوه‌بر کنکور، مصاحبه نیز دارند، به شدت کمک کننده خواهد بود و انحراف معیار وحشتناکی ایجاد می‌کند.

پس با این اوصاف همه شما به دنبال مهم‌ترین فصل‌های زمین شناسی خواهید بود تا بتوانید درصدی هرچند ناچیز را دریافت کنید. اما باز هم باید یک نکته را بخاطر بسپارید آن هم این است که هر مبحثی که دارای تعداد سوالات بیشتر باشد، مناسب مطالعه برای همه نخواهد بود، پس من دو دسته را برای شما تعیین خواهم کرد:

  • اگر دانش آموزی قوی و در حد عالی هستید و فکر می‌کنید که می‌توانید تعداد سوالات زیادی از زمین شناسی را در کنکور مدیریت کنید (از لحاظ زمان برای مطالعه و زمان برای پاسخ‌گویی در کنکور)، براساس بودجه بندی فصل‌های 1، 3 و 5 مناسب شما خواهد بود.
  • اما اگر یک مقدار برنامه شما سخت است و مدیریت زمان کافی ندارید، به دنبال رشته داروسازی نیستید و یا به دنبال راحت‌ترین سوالات برای پاسخ‌گویی هستید تا فقط زمین را صفر نزنید، پیشنهاد می‌کنم فصل‌های 2، 6 و 7 را مطالعه کنید.

دوست من برای این که از مباحث تست خیز سایر دروس اطلاع داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم لینک مهم‌ترین مباحث کنکور را دنبال کنید و برای اطلاع از بودجه بندی این درس به مقاله بودجه بندی زمین شناسی کنکور به چه صورت است، مراجعه نمایید؛ اگر شما هم تجربه‌ای در رابطه با تأثیر درس زمین شناسی یا نظری در مورد ترتیب فصل‌ها برای مطالعه در زمان کم دارید، برای ما کامنت کنید و اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، با دوستانتان به اشتراک بگذارید و ستاره‌های ما را نیز رنگی کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا