40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

مباحث تست خیز ریاضی کنکور کدام‌ها است؟

آرام باش و ادامه بده، سلام، درس ریاضی برای اکثر دانش آموزان و حتی دانش آموزان رشته تجربی و ریاضی فیزیک نیز تبدیل به یک غول کنکور شده و در اغلب موارد، بچه‌ها از این غول فرار می‌کنند و حذفش می‌کنند و یا به دنبال راه‌های میان‌بر برای کسب درصد نسبی از این درس بی‌شاخ و دم هستند؛ من شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی از سایت به پاسخ، و در ادامه به بررسی مباحث آسان و تست خیز ریاضی خواهم پرداخت.

یک سری از مباحث ریاضی به صورت زنجیره‌ای و پیوسته به یکدیگر هستند و اگر دانش آموزی بتواند این مباحث را در حد متوسط نیز مطالعه کند، می‌تواند درصد ریاضی خود را از زیر ده به درصد سی و به بالا نیز برساند؛ این مباحث عبارتند از:

 • معادلات و نامعادله‌ها
 • تعیین علامت‌ها
 • مجموعه جواب‌ها
 • و ریشه‌ها

این چهار مبحث هم در سال دهم و هم در سال یازدهم تکرار شده‌اند و در درس حسابان و ریاضی 2 نیز وجود دارند. بحث بعدی مبحث تابع است؛ منظور از تابع همه موارد مربوط به تابع است:

 1. شناخت تابع
 2. دامنه تابع
 3. ترکیب تابع
 4. اعمال تابع
 5. صعود و نزول تابع (رشته ریاضی)
 6. رسم نمودار تابع
 7. روش نقطه یابی تابع
 8. لگاریتم (از راحت‌ترین اجزای تابع است)
 9. تابع درجه دو (از قسمت‌های راحت تابع)
 10. قدر مطلق

نکته: جزء صحیح در مبحث تابع یک مقدار سخت است که می‌توانید حذف کنید اما باید توجه که ممکن است در قسمت حد و پیوستگی مورد سوال قرار بگیرد.

توجه: فصل یک سال دهم مربوط به تصاعد حسابی و هندسی است که همان مجموعه‌ها و دنباله‌ها را در بر می‌گیرد؛ بنابراین، مطالعه این فصل به شدت مهم و توصیه می‌شود.

بعد از این که دو مبحث تابع و تصاعد را به خوبی مطالعه کردید، می‌توانید یک مقدار از مباحث مثلثات را نیز مطالعه کنید. در این قسمت نیز موارد زیر برای شما کمک کننده خواهد بود:

 • فرمول‌های مثلثات
 • زاویه‌های مثلثات
 • کمان‌های مثلثات

نکته: آموختن این مباحث در بحث مربوط به حد و پیوستگی به شدت کمک کننده خواهد بود؛ فراموش نکنید سوالات حد و پیوستگی بسیار راحت‌تر قابلیت جواب‌دهی دارند و معمولأ سوالات این قسمت از کمترین ابهام برخوردارند.

بعد از این که مثلثات را نیز مطالعه کردید، می‌توانید به سر وقت آنالیز و احتمال نیز بروید؛ اما یک نکته را فراموش نکنید که این قسمت تنوع سوال زیادی دارد، بنابراین برای دوستانی که زمان کمی برای مطالعه دارند، زیاد توصیه نمی‌کنیم اما قسمت آمار حتمأ باید کار شود و مطمئن باشید که می‌توانید درصد بگیرید.

توجه: اگر تابع را کار کردید، حد را کار کردید و درصدهای شما مناسب بود و تسلط خوبی کسب کردید، اینجا می‌توانید وارد مباحث مشتق شوید. از خود مبحث مشتق نیز موارد زیر را می‌توانید کار کنید:

 • تعریف مشتق
 • مشتق ضمنی
 • و مشتق چپ و راست

نکته: با مطالعه مباحث فوق، می‌توانید از کاربرد مشتق بحث ماکزیمم و مینیمم نسبی را نیز کار کنید (خیلی راحت فقط با یک مشتق گیری این قسمت را جواب بدید) و به صورت کلی مباحث ریاضی پایه بجز معادله مثلثاتی و هندسه پایه، بقیه موارد مهم هستند، پس جدی بگیرید.

نکته بسیار مهم برای بچه‌های رشته ریاضی فیزیک: از درس آمار و احتمال حتمأ قسمت‌های مجموعه، آنالیز و احتمال، الگوریتم تقسیم و هندسه 3، ماتریس و بردار پیشنهاد می‌کنم که حتمأ بخونید.

دوستان شما چه مباحثی از ریاضی را مطالعه می‌کنید و چه مباحثی را حذف می‌کنید؟ برای ما کامنت کنید و اگر این مطلب برای شما مفید بوده با دوستان خودتان به اشتراک بگذارید و با رنگی کردن ستاره‌های ما، نیرو بخش تیم به پاسخ باشید. برای اطلاع از مباحث تست خیز سایر دروس لینک زیر را دنبال کنید:

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا