40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

سلام همراهان عزیز بی‌نظیر عزیزی هستم از سایت به پاسخ، داوطلبان دانشگاه فرهنگیان باید اطلاع داشته باشند که پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی گزینی استانی می‌باشد. یعنی تنها افرادی که بومی آن استان هستند می‌توانند کد رشته های دانشگاه فرهنگیان همان استان را استفاده کنند. البته بدانید که باز هم الویت بندی‌ها در آن استان فرق دارد.

علت پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی چیست؟

یکی از دلایلی که برای دانشگاه فرهنگیان موجود است تعهد خدمت داشتن دو برابر تحصیل در آن شهرستان است. این یعنی زمانی که فردی در یک کد رشته قبول می‌شود باید دو برابر مدت زمان تحصیل در آن محل خدمت فعالیت کند و به این دلیل که این امکان وجود ندارد که یک فرد بومی کرمانشاه باشد و بخواهد 8 سال در یزد فعالیت خود را انجام دهد در نتیجه پذیرش فقط به صورت بومی گزینی است.

ملاک‌های بومی بودن چیست؟

نخستین ملاک برای بومی بودن محل اخذ 3 ساله متوسطه است. اما اگر محل اخذ سه ساله دوره متوسطه در استان های مختلفی باشد محل تولد ملاک بومی بودن خواهد شد. برای مثال اگر فردی خارج از کشور دیپلم خود را گرفته باشد محل تولد او ملاک بومی گزینی‌اش می‌شود.

در نتیجه داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به اولویت‌های انتخابی خود باید دقت داشته باشند و کد رشته هایی که در وهله اول مربوط به شهرستان خودشان یا شهرستان های نزدیک می‌باشند را انتخاب کنند و در مرحله بعد استان خود را انتخاب کنند و از انتخاب کد رشته سایر استان‌ها پرهیز کنند.

نکات مهم در ارتباط با بومی گزینی در دانشگاه فرهنگیان

  • اولویت هر شهرستان برای پذیرش دانشجو در ابتدا داوطلبان همان شهرستان است.
  • در حالتی که شخص شهر غیر بومی خود را به عنوان محل خدمت انتخاب بفرماید تا 8 سال امکان جا به جایی نخواهد داشت.
  • محل تحصیل کردن داوطلبان ربطی با بومی گزینی آن‌ها ندارد.

دوستان عزیز هر گونه سوالی در ارتباط با این مطلب دارید می‌توانید در قسمت کامنت برای ما یادداشت بفرمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا