40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش مطالعه ادبیات برای امتحان نهایی چگونه است؟

فرصت‌ها اتفاق نمی‌افتند، بلکه شما خالق آن‌ها هستید، سلام، از آن جایی که درس ادبیات در امتحانات نهایی ضریب دو و در کنکور ضریب چهار دارد، بنابراین از حیاتی‌ترین دروسی است که باید کاملأ بر آن مسلط شد. با توجه به این که زمان امتحانات نهایی با کنکور فاصله چندانی ندارد، بنابراین مطالعه امتحانات باید همسو با مطالعه کنکور باشد.

من شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی از سایت به پاسخ، برای کسب نمره عالی در امتحان و افزایش درصد و تأثیر میزان سوابق تحصیلی باید چند نکته ساده اما کاربردی را رعایت کنید تا بتوانید با کمترین میزان انرژی، بیشترین بازده را در ایام امتحانات کسب کنید. پس برای مطالعه ادبیات امتحان نهایی، به صورت زیر پیش روی کنید:

  • اولین بخش از هر بخش از کتاب، مقدمه است؛ مقدمه را دقیق مطالعه کنید، تعاریف موجود را بخاطر بسپارید و سبک ادبی هر فصل را بخاطر داشته باشید.
  • دومین مورد بحث لغات است؛ در طول مطالعه تمام شعرها و متون کتاب، لغات را به همراه نحوه نوشتاری بیاموزید و در دو املایی‌ها دقت کافی را به کار ببرید.
  • هنگام مطالعه‌ متون نثری و متون کهن، به كلمات مهم، اصطلاحات کنایه‌ای، واژه‌های ستاره‌دار و قسمت توضیحات هر درس دقت کنید.
  • در قسمت تاریخ ادبیات، نام شعرا و نویسندگان به همراه نام آثارشان و سده‌ای که زندگی می‌کردند، بخاطر بسپارید و تاریخ تولد و فوت و محل زندگی و محل فوت را نیز به ذهن بسپارید.
  • خودآزمایی‌های هر درس بسیار مهم هستند؛ همه را دوباره پاسخ دهید و با گفته‌های دبیر تطابق دهید.
  • تمام توضیحات آرایه‌های ادبی را حفظ کنید و هر شعری را مطالعه می‌کنید، آرایه‌های مربوطه را در کنار هر یک یادداشت کنید.
  • اشعار حفظی را به صورت بیت بیت ادامه دهید، سپس به هر بیت یک بیت اضافه کنید تا دقیقأ حفظ شوید؛ به این صورت که ابتدا بیت اول سپس بیت دوم سپس بیت اول و دوم سپس بیت سوم و … .
  • اگر در شعری، متنی یا تاریخ ادبیاتی نام شهری ذکر شده است، حتمأ نام شهر را حفظ کنید.
  • در بحث دستور زبان تمامی دستور زبان‌ها اعم از نقش‌های دستوری، انواع جمله‌ها، ترکیبات وصفی و اضافی و … را کاملأ یاد بگیرید و تنها به یادگیری اکتفا نکنید و استفاده از آن‌ها را تمرین و تکرار کنید.

نکته: برای موفقیت در امتحانات نهایی حتمأ از سوالات سال‌های پیشین استفاده کنید و پاسخ‌نامه را به درستی بررسی کنید تا شیوه جواب‌دهی به سوالات نهایی را بیاموزید. توجه کنید هر ساله سوالات شبیه هم نیستند و هر سال طراحان سوالات نهایی نیز در پی طراحی سوالات جدید هستند؛ اما به هر حال، اطلاع از نحوه بارم بندی تک تک قسمت‌های سوالات از اهمیت زیادی برخوردار است.

توجه: در مورد مطالعه هر قسمت از کتاب ادبیات، کامل مطالعه کنید؛ بعنوان مثال درست است که به یاد داشتن معنی یک لغت در امتحان کافی است، اما شما باید کنکور را نیز در نظر داشته باشید و از ایام امتحانات بعنوان زمان جمع بندی استفاده کنید؛ پس همه معانی لغات را بیاموزید، همه آرایه‌ها را بخاطر بسپارید.

تذکر: آخرین مرحله مطالعه برای امتحان نهایی ادبیات، مطالعه لغات پشت کتاب درسی است؛ سپس باید به سراغ خلاصه‌نویسی‌های خود بروید و اگر مطلب جدید آموختید، وارد یادداشت‌های خود کنید و در آخر مرور کنید.

توجه: در امتحان هر قسمت را کامل جواب دهید؛ معانی را کامل بنویسید؛ اشعار را کامل حفظ کنید؛ تایمی از امتحان را برای بازبینی سوالات در نظر بگیرید؛ اگر یک قسمت از جواب را بلد نیستید، سایر قسمت‌ها را خالی نگذارید و از کوچک‌ترین مطلبی ساده رد نشوید؛ فراموش نکنید، هر قسمت از سوال در امتحان نهایی، بارم بندی خاص خود را دارد.

شما چه روشی را برای مطالعه امتحانات نهایی استفاده می‌کنید؟ جواب‌های خودتان را برای ما کامنت کنید و هر سوال، نظر یا پیشنهادی دارید، با ما در میان بگذارید و اگر دوستانتان به این مطلب نیاز دارند، با آن‌ها به اشتراک بگذارید. اگر نحوه صحیح جمع بندی هر یک از دروس در امتحانات نهایی هم زمان با مطالعه کنکور را نمی‌دانید، به مقاله زیر مراجعه کنید:

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا