40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

روش مطالعه دستور زبان فارسی برای کنکور چگونه باید باشد؟

به نام خداوند حق باوران، سلامی کنم خدمت سروران، شیدا کبیرعبادی هستم از سایت به پاسخ، مبحث دستور زبان فارسی از مباحث سخت و نفس‌گیر کنکور به حساب می‌آید که با اختصاص دادن 5 سوال از مجموع 25 سوال ادبیات کنکور، اهمیت خود را نمایان می‌کند اما متأسفانه بسیاری از دانش آموزان در صدد حذف این مبحث هستند.

اما باید توجه کرد که اگر داوطلبی خواهان کسب درصد فوق العاده در ادبیات می‌باشد، باید روی دستور زبان تمرکز کند، چرا که اکثر داوطلبان سایر مباحث نظیر قرابت، آرایه، لغت و املا را مطالعه کرده و اغلب جواب می‌دهند، بنابراین بعنوان مشاور تحصیلی توصیه می‌کنم برای کسب درصد، برگ برنده شما دستور زبان خواهد بود.

درست است که مبحث دستوز زبان یک مقدار نسبت به سایر مباحث ادبیات از پیچیدگی بیشتری برخوردار است، اما فراموش نکنید که از 5 سوال تقریبأ 3 سوال هر ساله تکراری هستند؛ بعنوان مثال بخش نقش دستوری همیشه یکی از سوالات دستور زبان را تشکیل می‌دهد یا مبحث وابسته‌ها در نظام جدید بیشتر تکرار شده است و مبحثی مانند اجزا جمله، این که جمله چند جزئی است، مفعول است، مسند است یا …، پس دانش آموزانی که در دستور زبان ضعیف هستند، لاقل با این سه مبحث می‌توانند به سه سوال از پنج سوال پاسخ دهند. اما روش مطالعه چگونه باید باشد!

با توجه به این که مبحث دستور زبان یک مبحث مهارتی است، شما بلافاصله بعد از مطالعه باید به تست‌زنی بپردازید؛ چرا که  شناخت تیپ بندی سوالات دستور زبان فقط با تست‌زنی منظم منجر به گرفتن نتیجه می‌شود و می‌توانید به مهارت کافی در تشخیص و جواب‌دهی به سوالات دستور زبان برسید.

بجز سه مبحث گفته شده در مطلب فوق، سه مبحث دیگری در دستور زبان تحت عنوان نقش تبعی جمله، انواع “را” و انواع صفت‌های بیانی نیز وجود دارند که افراد قوی‌تر و کسانی که می‌خواهند ادبیات را 70 به بالا و حتی 100 بزنند، باید بر روی این مباحث نیز بسیار تسلط پیدا کنند. فراموش نکنید که 5 سوال دستور زبان 20 درصد ادبیات است.

در مورد منبع مناسب، کتاب میکرو طلایی گاج با توجه به این که تمام درسنامه دستور زبان را داراست، می‌تواند کمک کننده باشد؛ اما اگر فقط به دنبال تست‌های استاندارد هستید، کتاب‌های نشر الگو در بحث دستور زبان غوغا به پا کرده است؛ اما اگر دانش آموزی سطح خیلی ضعیفی از دستور زبان دارد، کتاب نشر دریافت برای دستور زبان بسیار فوق العاده است.

نکته بسیار مهم: اگر سوالات کنکور سال‌های قبل را مشاهده کنید، خواهید دید که سوالات ترکیبی نیز مطرح شده‌اند و در چهار گزینه جواب‌های مختلفی خواسته شده است؛ بعنوان مثال در گزینه اول وابسته وابسته خواسته شده، در گزینه دوم در مورد نقش دستوری سوال شده، در گزینه سوم مثلا پرسیده شده بود: آیا جمله، یک جمله پایه است یا وابسته و … پس بهتر است در آزمون‌های آزمایشی این موارد را حتمأ بررسی و تحلیل کنید.

برای اطلاع از روش مطالعه آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی به مقالات روش مطالعه آرایه‌های ادبی کنکور چگونه باید باشد و روش مطالعه قرابت معنایی برای کنکور چگونه باید باشد، مراجعه نمایید. همچنین دوستان و همراهان عزیز، شما می‌توانید نظرات، پیشنهادات و یا انتقادات خود را با ما در میان بگذارید و با دادن امتیاز ما را در بهتر کردن هر چه بیشتر مقالات یاری کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا