40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

کدام آزمون آزمایشی شرکت کنم؟

سلام و درود، شیدا کبیرعبادی هستم از سایت به پاسخ، امروزه موسسات بسیاری در زمینه آزمون‌های آزمایشی فعالیت دارند، اما در این بین تنها آزمون‌های سنجش، گاج، قلم‌چی، گزینه دو و ماز پیشتاز بوده و رنکینگ یا همان درصد مقبولیت را توانسته‌اند کسب کنند؛ بنابراین تمرکز اصلی ما بر روی این پنج موسسه خواهد بود. در ادامه مطلب، به بررسی هریک خواهیم پرداخت:

آزمون‌های آزمایشی کانون فرهنگی قلم‌چی

همان‌‌طور که می‌دانید، موسسه قلم‌چی از قدیمی‌ترین موسسات برگزار کننده آزمون‌های آزمایشی به شمار می‌رود و از جامعه آماری بالایی برخوردار است؛ هر چند جامعه آماری بالا ملاک خوبی برای تعیین برتریت نبوده و هر فرد باید به تناسب توانایی‌های خود پیشرفت داشته باشد.

در چند سال گذشته، در قسمت دروس عمومی ما شاهد یک سری ضعف سوالات بوده‌ایم و سطح سوالات عمومی قلم‌چی معمولأ پایین‌تر از سطح سوالات کنکور بوده و سوالات آسان‌تری را در بر می‌گرفت؛ اما خوشبختانه در سال‌های اخیر این مشکل تا حدودی برطرف شده و در حدود درصدی بین 65 تا 70 درصد تشابه سوالات با کنکور ایجاد شده است.

اما در مورد سوالات تخصصی، سطح سوالات به صورت تیپ‌بندی و متنوع می‌باشد؛ البته این تنوع در آشنایی داوطلبان با انواع سوالات آسان و سخت در نظر گرفته شده است تا دانش آموز نحوه مواجهه با انواع سوال را بیاموزد؛ در گروه تجربی، سوالات شیمی و ریاضی دورتر از سطح سوالات کنکور طرح می‌شوند که معمولأ با روش‌های معمول تستی قابل حل نیستند و ما در کنکور شاهد چنین سوالاتی تا به حال نبوده‌ایم؛ اما در دروس زیست و فیزیک بسیار خوب عمل کرده و سوالات زیست کانون شباهت بسیاری به سوالات کنکور دارند و سوالات فیزیک در حد استاندارد طرح شده‌اند.

آزمون‌های آزمایشی گزینه دو

در مورد موسسه گزینه دو، از لحاظ سطح سوالات دفترچه عمومی بسیار شبیه به کنکور عمل کرده است؛ سبک سوالات آزمون ادبیات شبیه کنکور هستند، سبک سوالات دین و زندگی معمولأ نوع پیشرفته سوالات کنکور هستند، زبان انگلیسی نیز نوع پیشرفته و مفهومی کنکور را شامل می‌شود و عربی نیز سبک سوالات کنکورهای گذشته طرح می‌شوند و به طور کلی سوالات عمومی از یک سطح استاندارد پیروی می‌کنند.

اما در مورد سوالات دفترچه اختصاصی، سوالات گزینه دو چنگی به دل نمی‌زنند؛ در درس زیست‌شناسی سوالات سلیقه‌ای هستند، سوالات گیج کننده، دور از کنکور و در بعضی مواقع سوالات ابهام‌دار نیز دیده می‌شوند و عملأ برای کنکور مناسب نیستند، در مورد درس ریاضی نیز سوالات همانند کانون قلم‌چی دور از سطح سوالات کنکور هستند، اما در رابطه با درس شیمی و فیزیک بهتر عمل کرده است، سوالات شیمی بسیار نزدیک به سوالات کنکور طرح می‌شوند و سوالات فیزیک نیز از سطح متوسطی برخوردار هستند.

آزمون‌های آزمایشی گاج

در مورد موسسه گاج، این موسسه براساس بودجه‌بندی آزمون‌های قلم‌چی پیشروی می‌کنند اما در بسیاری از موارد سوالات نامتقارن، دور از کنکور، بعضی مواقع سوالات آسان و در برخی موارد سوالات سخت دیده می‌شود، در برخی از موارد پیش می‌آید که بودجه‌بندی رعایت نشده است، در کل دروس عمومی و اختصاصی از سطح متوسطی برخوردارند اما در درس زیست شناسی به شدت عالی کار شده است و در درس شیمی نیز سوالات به نسبت سختی طرح می‌شوند که برای افراد سطح متوسط رو به بالا حل کردن سوالات زیست و شیمی توصیه می‌شود.

آزمون‌های آزمایشی سنجش

در مورد این آزمون متأسفانه بر خلاف گذشته، آزمون‌های هفتگی کیفیت خود را از دست داده‌اند و اصلأ توصیه نمی‌شوند اما در مورد آزمون‌های جامع به دلیل نزدیکی بسیار به کنکور و برخورداری از شرایط محیطی و فیزیکی نزدیک به کنکور توصیه می‌شوند تا یک ارزیابی نسبی از آموخته‌های داوطلب در دسترس باشد و به دلیل جامعه آماری بالا برای تعیین تقریبی میزان تسلط، توصیه می‌شود.

آزمون‌های آزمایشی ماز

همان‌طور که می‌دانید، موسسه ماز طی چند سال اخیر است که فعالیت خود را شروع کرده و در ابتدا تنها از درس زیست شناسی فعالیت خود را شروع کرده بودند، به دلیل این که طراحان سوالات آزمون‌های ماز تقریبأ همان طراحان قلم‌چی، گزینه دو و … می‌باشند، از سطح متوسطی برخوردارند اما چون حیطه فعالیت گسترده‌ای بر روی سوالات زیست شناسی داشتند، حل سوالات زیست برای داوطلبان توصیه می‌شود.

جمع‌بندی

اگر دانش آموز ضعیف رو به پایین هستید و زیاد دنبال درس خواندن و وقت گذاشتن نیستید و نیاز دارید تا حتمأ یک فشار نسبی باشد تا وادار به درس خواندن شوید، آزمون‌های کانون قلم‌چی گزینه مناسبی خواهند بود.

اما اگر دانش آموز متوسطی هستید و به دنبال این هستند تا نسبت به استعداد و توانایی خود، خود را بسنجید، آزمون‌های گزینه دو مناسب خواهند بود تا بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را تفکیک کنید و در صدد رفع مشکلات باشید و زیاد درگیر تراز و درصد و … نباشید.

اما در مورد دانش آموز متوسط رو به بالا و قوی، انتخاب بین گزینه دو و قلم‌چی برعهده خودشان خواهد بود؛ البته توصیه‌ای که می‌شود این است که در هر یک از آزمون‌ها که شرکت می‌کنید، در کنار آن آزمون سوالات توصیه شده آزمون‌های دیگر را نیز بگذرانید.

آیا می‌توانیم در چند آزمون هم‌زمان شرکت کنیم؟

خیر، معمولأ چند آزمونی بودن توصیه نمی‌شود! همان‌طور که چند منبعی بودن هرگز توصیه نمی‌شود؛ چرا که شما علاوه‌بر گذارندن آزمون نیاز به بازه زمانی مطالعه هستید، چند آزمونی بودن موجب ایجاد تشویش و حالت گیجی در داوطلب خواهد شد؛ بنابراین شما در یک آزمون شرکت کنید، خود را نسبت به آن آزمون برسانید و پیشرفت کنید و اگر احساس نیاز کردید که بله بعنوان مثال گزینه دو ثبت نام کرده‌ام اما قلمچی نیز برایم مناسب است، همان گزینه دو را ادامه داده و در منزل به حل سوالات توصیه شده سایر آزمون‌ها بپردازید.

نکته: در مورد آزمون‌هایی که در مدارس نشان برتر طرح می‌شوند، لطفأ آزمون را جدی بگیرید؛ چرا که اغلب سوالات از سوالات سال‌های پیشین کنکور طرح می‌شوند و فرصت مناسبی برای تمرین و تکرار بیشتر را مهیا می‌کند.

دوستان و همراهان عزیز، در صورتی که پاسخ داده شده نیاز شما را برطرف نکرده و یا سوال دیگری برای شما پیش آمده است، از طریق فرم زیر، پرسش خود را با ما در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید هر گونه سوالات، نظرات، پیشنهادات و یا انتقادات خود را از طریق بخش ارسال دیدگاه و نظرات، با ما در میان بگذارید. توصیه می‌کنم مقاله مربوط به قلمچی به ما چه می‌کنه را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا