40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

آرامش بعد از طوفان، پاداش استقامت صخره‌هاست، سلام، قبل از این که به بحث خلاصه نویسی در کتاب یا جزوه بپردازیم، ابتدا باید با انواع مباحث آشنا شویم؛ مباحث دروس مختلف به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • دروس تمرینی و حلیاتی
  • دروس خواندنی و مفهومی
  • دروس حفظی

برای هر یک از دروس فوق، یک روش خلاصه نویسی وجود دارد؛ من شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی از سایت به پاسخ، برای این که بدانید چه دروسی را در کتاب و چه دروسی را در دفتر و یا جزوه خلاصه نویسی کنید، پیشنهاد می‌کنم به روش زیر پیش بروید:

  1. برای دروس و مباحثی که جزو دروس تمرینی و حلیاتی هستند مثل ریاضی، فیزیک، مسائل شیمی و … نیاز خواهید داشت تا یک سری الگوها، جداول و .. را رسم کنید تا بتوانید نکات اصلی و سپس نکات فرعی را به ترتیب به یادداشت‌های خود اضافه کنید؛ بنابراین نکات چنین دروسی باید در یک دفتر یا جزوه به ثبت برسند.
  2. اما برای دروس و مباحثی که جزو دروس خواندنی و مفهومی محسوب می‌شوند مثل زیست شناسی، دین و زندگی و … باید از حاشیه نویسی در خود کتاب درسی استفاده کنید؛ بدین صورت که نکات مهم را در حاشیه کتاب دسته بندی کنید، دور لغات مهم و کاربردی خط بکشید و سوالات احتمالی را در گوشه کنار کتاب یادداشت کنید.
  3. و در نهایت برای دروس و مباحثی که کاملأ حفظی هستند مثل لغات زبان، لغات عربی، حفظیات شیمی و … بهترین کار استفاده از فلش کارت‌ها و یا فیش نویسی است؛ فیش‌ها و فلش کارت‌ها باعث می‌شوند مباحث حفظی با نظم و ساماندهی خاصی در ذهن طبقه بندی شوند و امکان مرور چندباره و با سرعت نیز میسر خواهد بود.

نکته بسیار مهم و قابل توجه: از داشتن یک دفتر جدا برای خلاصه نویسی و یک دفتر جدا دیگر برای نکات تستی‌ای که از تحلیل تست‌ها و آزمون‌ها جمع آوری می‌کنید، به شدت پرهیز کنید و کلا یک دفتر داشته باشید و همه مطالب در همان دفتر نوشته شوند؛ منتها برای اضافه کردن مطالب جا بگذارید، چرا که مطالب با هر مرور، با هر آزمون و تحلیل تستی ممکن است نیاز به آپدیت شدن داشته باشند.

دوست من اگر در خلاصه نویسی هر یک از دروس نمی‌توانی بهترین روش را انتخاب کنی، پیشنهاد می‌کنم به لینک خلاصه نویسی مراجعه کنی و هر چیز مربوط به خلاصه نویسی از جمله روش خلاصه نویسی هر یک از دروس را از این قسمت مطالعه کنی، همچنین دوستان و همراهان عزیز، شما می‌توانید نظرات، پیشنهادات و یا انتقادات خود را با ما در میان بگذارید و با دادن امتیاز ستاره‌های ما را رنگی کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا