40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

کدهای لازم برای ثبت نام کنکور کدام‌ها هستند؟

سلام و درود، شیدا کبیرعبادی هستم از سایت به پاسخ، کدهای مورد نیاز برای ثبت نام کنکور سراسری شامل: کد سوابق تحصیلی دیپلم، کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی (نظام قدیم)، کد ناحیه اخذ مدرک دیپلم، کد دانش آموزی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی، کد عنوان دیپلم و پیش دانشگاهی، کد پیگیری 12 رقمی برای سهمیه، کد وضعیت نظام وظیفه، کد بخش محل تولد و کد استان، بخش محل اقامت و … می‌باشد که در ادامه به تفکیک، هر یک را توصیف خواهیم نمود.

 • کد دانش آموزی: منظور از کد دانش آموزی شماره‌ای 8 تا 11 رقمی است که در نظام ترمی واحدی 8 رقمی لحاظ شده و در نظام سالی واحدی متوسطه آموزش و پرورش 9 یا 10 رقم است؛ این شماره بر روی کارنامه تحصیلی سالانه یا کارنامه فارغ التحصیلی دوره متوسطه و یا پیش دانشگاهی درج شده است.
 • کد مناطق و نواحی اخذ دیپلم: منظور از کد منطقه و یا ناحیه اخذ دیپلم عددی چهاررقمی است که دانش آموز نظام جدید آموزش متوسطه در آن منطقه یا ناحیه فارغ التحصیل شده است؛ این کد در کادر بالایی برگه کارنامه فارغ التحصیلی، مقابل منطقه/ناحیه درج شده است.
 • کد منطقه آموزش و پرورش: داوطلبان کنکور سراسری به منظور دسترسی به کد منطقه آموزش و پرورش جهت ثبت نام در کنکور سراسری باید به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نمایند تا نام منطقه آموزش و پرورش و کد منطقه را مشاهده نمایند.
 • کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری سپاه: داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه 5 درصدی ایثارگران می‌باشند، جهت دریافت کد پیگیری 12 رقمی ایثارگری مربوط به سپاه، باید به سایت ارگان مربوطه مراجعه نمایند و کد رهگیری خود را دریافت نمایند.
 • کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری ارتش: داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران می‌باشند، جهت دریافت کد پیگیری 12 رقمی ایثارگری مربوط به ارتش، باید به سایت ارگان مربوطه مراجعه نمایند و کد رهگیری خود را دریافت نمایند.
  توجه: برای اطلاع از چگونگی دریافت کدهای ایثارگری مربوط به ارگان‌های سپاه و ارتش، شما عزیزان می‌توانید به مقاله نحوه دریافت کد سهمیه در زمان ثبت‌نام کنکور چگونه است، مراجعه نمایید.
 • کد وضعیت نظام وظیفه آقایان: آقایان باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مشخص کرده و در فرم ثبت نام درج نمایند.
  توجه:
  برای اطلاع از چگونگی دریافت کدهای مربوط به نظام وظیفه، شما عزیزان می‌توانید به مقاله کد نظام وظیفه چند رقمی است، مراجعه نمایید.
 • کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان غیر ایرانی (اتباع خارجی): داوطلبان غیر ایرانی می‌بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و از بخش سامانه اتباع غیر ایرانی، کد پیگیری 13 رقمی خود را دریافت نموده و در فرم ثبت نام درج نمایند.
 • کد 12 رقمی کارت اعتباری ثبت نام: داوطلبان باید قبل از ثبت نام، هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و سریال ثبت نام را که یک کد 12 رقمی است، یادداشت نمایند. توجه کنید که علاقمندان به انتخاب در رشته محل‌های دانشگاه آزاد نیازی به پرداخت هزینه جداگانه در این مرحله از آزمون ندارند.
 • کد پیگیری 16 رقمی کنکور سراسری: کد پیگیری شامل یک کد 16 رقمی است که پس از پایان مراحل ثبت نام از طریق درگاه به هر متقاضی داده می‌شود.
  تذکر: بعد از اتمام مراحل ثبت نام حتمأ کد رهگیری 16 رقمی را یادداشت کرده و در یک جای مناسب تا زمان قبولی از دانشگاه، نزد خود نگه دارید.

دوستان و همراهان گرامی، در صورتی که پاسخ داده شده جوابگو سوال شما نبوده و یا سوال دیگری برای شما پیش آمده است، لطفأ از طریق فرم زیر، سوالات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید، هر گونه سوالات، نظرات، پیشنهادات و یا انتقادات خود را از طریق بخش ارسال دیدگاه و نظرات نیز، با ما در میان بگذارید.

3 1 رای
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا