40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

مباحث تست خیز زبان انگلیسی کدام‌ها است؟

ارتش تک نفره خودت باش، سلام، مظلوم‌ترین بخش در دفترچه عمومی، مربوط به سوالات زبان انگلیسی است که داوطلبان با خستگی و نامهربانی به سراغ این درس می‌روند؛ همان‌طور که می‌دانید، زبان انگلیسی 25 سوال را شامل می‌شود که این 25 سوال، از سه مبحث زیر طرح می‌شوند:

 • درک مطلب و کلوز تست
 • واژگان
 • گرامر

در درس زبان انگلیسی قسمت درک مطلب و کلوز تست با توجه این که 13 سوال را به خود اختصاص می‌دهند، می‌توان گفت که در حدود 55 درصد زبان و واژگان با 8 سوال و گرامر با 4 سوال در حدود 45 درصد زبان را تشکیل می‌دهند. من شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی از سایت به پاسخ، توصیه‌ای که برای شما خواهم داشت، به شرح زیر است:

بخش گرامر زبان کنکور

بخش گرامر به 5 دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

1. بحث زمان‌ها: ما هفت زمان را در زبان انگلیسی داریم:

 • حال کامل
 • گذشته کامل
 • آینده
 • ماضی ساده
 • ماضی استمراری
 • حال ساده
 • و حال استمراری

بعلاوه این که این زمان‌ها هر یک دارای زمان مجهول نیز هستند که با since ، before و now بعلاوه یک سری از کلمات دیگر می‌توانید زمان جمله را تشخیص دهید. اگر دانش آموزی دایره لغات خوبی داشته باشد اما در زمان‌ها به مشکل بخورد، نمی‌تواند به درستی ساختار جمله را تشکیل دهد، پس این بخش فوق العاده مهم است.

2. بحث افعال کمکی: در سال دهم شما آموختید که modalها چی هستند و این که بعد از فعل اصلی یک فعل کمکی به کار می‌رود که از مباحث بسیار آسان زبان کنکور است.

3. بحث جملات شرطی: جملات شرطی نوع 1 و 2 بسیار مهم هستند و جملات شرطی نوع 3 برای نظام جدید، کمرنگ‌تر شده است. جملات شرطی در قسمت ابتدایی سوالات در قالب واژگان مطرح می‌شود و در قسمت کلوز تست نیز به صورت سوالات مستقیم مطرح می‌شود.

4. بحث اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش: این قسمت نیز از مباحث راحت زبان هستند و شما می‌توانید با شناسایی هر دسته از اسامی تشخیص دهید که هر کدام با چه صفاتی همراه هستند.

5. مهم‌ترین بخش مربوط به بحث حروف ربطی است: در درس دو سال دوازدهم ما بحث حروف ربطی را داریم که شاید یک مقدار سخت بنظر برسد، اما سوالات قابل پاسخ گویی هستند.

نکته: شما به هر یک از مباحث فوق کاملأ مسلط باشید، می‌توانید حداقل به دو تست از مجموع چهار تست گرامر پاسخ دهید.

بخش واژگان زبان کنکور

در زبان انگلیسی نظام جدید، سه درس در سال دهم، چهار درس در سال یازدهم و سه درس در سال دوازدهم داریم که نسبت به نظام قدیم حجم گرامر کمتر شده است، اما در بحث واژه تفاوتی با نظام قدیم نداشته‌ایم؛ چرا که در نظام قدیم سوالات واژگان از سال سوم و پیش دانشگاهی و در نظام جدید از سال دهم، یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شود.

نکته: برای یادگیری دقیق لغات بهتر است:

 • معانی را از انگلیسی به فارسی مطالعه کنید.
 • در قالب جمله هر کلمه را بیاموزید.
 • جای گذاری تمام لغات را در قالب تست زیاد تمرین کنید؛ این کار باعث می‌شود نزدیک‌ترین معنی را بیابید، چرا که در کنکور معمولأ لغات با معانی نزدیک به هم در گزینه‌ها مطرح می‌شوند.

بخش درک مطلب و کلوز تست زبان کنکور

شرط پاسخ گویی به سوالات درک مطلب و کلوز تست این است که داوطلب در بخش گرامر و واژگان تقویت شده باشد، هر چند که سوالات درک مطلب و کلوز تست حجم زیادی از سوالات زبان را به خود اختصاص داده است اما، اگر کفه ترازو دانش آموزی در بخش گرامر و لغات بلنگد، عملأ کار کردن روی مباحث درک مطلب و کلوز تست بی فایده خواهد بود.

در بخش درک مطلب دو مدل سوال است که می‌توانید به راحتی جواب دهید:

 • مرجع ضمیر: که این قسمت را می‌توان با برگشتن به ابتدا جمله معنی کرد و جواب داد.
 • متضاد و مترادف واژه: این قسمت همیشه تست خواهد داشت و اگر گرامر و دایره لغات قوی داشته باشید، حل این سوالات راحت خواهد بود.

نکته: برای پاسخ گویی به اکثر سوالات درک مطلب و کلوز تست نیاز نیست همه مطلب را بخوانید بلکه، ابتدا باید سوال را بخوانید، سپس که کلمه کلید را پیدا کردید، در متن جستجو کنید و به جواب برسید. این کار ممکن نیست مگر این که با تست زیاد تمرین کرده باشید.

نتیجه نهایی

برای جمع بندی نهایی توصیه می‌کنم دوستانی که در درس زبان ضعیف هستند و یا علاقه ندارند، بخش درک مطلب و کلوز تست را جزو حذفیات خود قرار دهند، اما دوستانی که پایه قوی‌ای دارند، اما فرصت تمرین و تکرار برای آن‌ها فراهم نیست، می‌توانند گرامر را مطالعه کنند اما در کنکور برای این سوالات زمان نگذارند و به سراغ بقیه سوالات بروند.

اما به طور کلی درس زبان انگلیسی درس وابسته‌ای است و عملأ پیشنهاد نمی‌کنیم مطالب را حذف کنید؛ اما بنا به وضعیت تحصیلی هر دانش آموز توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید حداقل از مباحث آسان هر بخش تست‌هایی را برای خود ذخیره کنید.

دوستان و همراهان عزیز، شما می‌توانید نظرات، پیشنهادات و یا انتقادات خود را با ما در میان بگذارید و با دادن امتیاز ما را در بهتر کردن هر چه بیشتر مقالات یاری کنید. همچنین برای اطلاع از مباحث تست خیز سایر دروس عمومی کنکور، لینک‌های زیر را دنبال کنید:

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
تیمی از بهترین مشاوران به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما هستند. هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید. در سریع‌ترین زمان از ما پاسخ بگیرید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا